O nas

 

Pomysł na tę stronę powstał w trakcie przeglądania różnego rodzaju serwisów i forów, dotyczących właśnie dronów, copterów i wszelkich innych środków latających, a precyzyjniej bezzałogowych obiektów latających. Użytkownicy tych portali jakby upraszali się o swoją stronę, przedstawiającą zarejestrowane w trakcie lotów filmy i zdjęcia z powietrza. Bo jak można zrozumieć wypowiedzi na forach, typu: „inni mają”? Inni – to znaczy użytkownicy w innych krajach, w szczególności zza wielkiej wody. Bardzo często przeglądając tego typu portale, spotykałem się z narzekaniem, że na zachodzie mają swoje strony, gdzie umieszczają filmiki i zdjęcia właśnie z drona, a u nas, w Polsce, zwyczajnie nie ma gdzie.

 

Pomyślałem: dlaczego mamy być gorsi? Mamy poradniki i sklepy, a  jednak nasze loty są gdzieś pochowane, rozsypane na stronach firmowych, na forach, na youtube. Dlaczego nie zebrać  tych wszystkich filmów i zdjęć, zrobionych jak to jedni mówią z lotu ptaka, czy jak mówią inni – z powietrza, a może po prostu z drona?

 

Obiekty latające, o których mówimy to drony, coptery, quadrocoptery, ottocoptery ogólnie rzecz biorąc multicoptery, z czego najpotężniejsze i zarazem najdroższe z nich to hexacoptery, a wśród nich model westchnień niejednego pasjonata, czyli  Hexacopter AeriCam X6.Wszystkie rodzaje różnią się budową, lecz ze względu na ich ilość postanowiliśmy uprościć komunikację, nazywając nasze obiekty latające dronami lub copterami.


 

No właśnie - co to za cudo ten dron?

Dron to bezzałogowy obiekt latający wykorzystywany początkowo tylko przez wojsko, głównie do celów zwiadowczych, jak i meteorologicznych.

 

Jeszcze kilka lat temu chyba nikt tak naprawdę nie zdawał sobie sprawy z tego, iż kiedyś bezzałogowe obiekty latające staną się rzeczywistością i że ta niby tak odległa przyszłość stanie się teraźniejszością. Ktoś może słyszał o jakiś zwiadach prowadzonych przez wojska, ale nie myśleliśmy o tym, że będziemy mogli coś podobnego zobaczyć  na własne oczy .Co prawda wersje „cywilne” mają mało wspólnego z obiektami wojskowymi, ale chyba nikt nawet nie podejrzewał, że dron może znaleźć tak wszechstronne zastosowanie w życiu codziennym.

 

Złośliwi powiedzą że nie wszystko co lata może być nazwane dronem. To prawda – dlatego używamy także nazwy copter.

 

Czym się one różnią? Przede wszystkim wielkością i ilością silników, a co za tym idzie i śmigieł. Na przykład qwadro to czterośmigłowiec. Jest jeszcze sześcio-, ośmiośmigłowy copter itd. Może kiedyś powstanie model z 20 śmigłami…

 

Nie chcę się tutaj zagłębiać, bo nie to jest moim celem. Poza tym, jak wcześniej wspomniałem, istnieje też odpowiednie forum na ten temat, na którym jest naprawdę mnóstwo ludzi znających się na budowie, dopasowaniu całego sprzętu takiego coptera, jak i takich, którzy są w stanie zbudować drona od podstaw. Dlatego ja postaram się tylko ogólnikowo zaznajomić z tematem osoby, dla których jest to coś zupełnie nowego.

 

Ktoś zapyta: no ale po co tyle śmigieł, skoro cztery wystarczyłyby, aby latać?

 

 

Owszem wystarczyłyby, ale wszystko zależy od tego, jak duży ciężar musimy udźwignąć. I jeżeli chcemy latać z dużą profesjonalną kamerą, która nie waży parę deko, a raczej parę kilo, potrzebujemy odpowiedniej jednostki do uzyskania siły nośnej .Co prawda mamy taką trochę kwadraturę koła, bo każdy silnik i ramię sam z siebie waży, czyli im więcej chcemy podnieść, tym bardziej zwiększamy wagę samego drona.

 

Nie będziemy tutaj pisać o obiektach latających za dziesiątki tysięcy dolarów i ważących nawet po pięćdziesiąt kilo, bo i takie są, choćby wspomniany  Hexacopter AeriCam X6. Tak samo pominiemy skrajności zwane biedronkami – czyli coś co ciężko nazwać inaczej, niż zabawką.

 

Dzisiejsza technologia pozwala na zastosowanie niewielkich dronów, aby nagrać film w niewiarygodnej jakości, dzięki chyba najpopularniejszym obecnie kamerom gopro, w tym najnowszego modelu go pro 4k.

 

Moglibyśmy pisać o odpowiednich Gembalach, jak i o oprogramowaniu do dronów, ale chcemy się skupić na materiałach, jakie dzięki filmowaniu z powietrza, za pomocą dronów, powstają.

 

Podsumowując, czy to qwadrocopter, czy xexacopter, każdy z tych obiektów odbywa loty, by nagrać film lub zrobić zdjęcia.

 

 

 

Zastosowanie

 

Nikt chyba nie liczył, że drony tak szybko się zadomowią i znajdą zastosowanie w praktycznie każdej dziedzinie życia.

 

Dziś nagrywanie z powietrza ślubu to już raczej standard, bo trasa przejazdu państwa młodych filmowana z lotu ptaka to tak normalne, jak używanie komórki.

 

Nikt nie przewidywał, że będzie można tworzyć przewodniki z lotu ptaka, jak i pokazywać najpiękniejsze miejsca Polski. Przecież zobaczyć zamek sfilmowany z powietrza to wrażenie niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju, a zarazem najtańsze, bo alternatywą byłoby tylko wynajęcie śmigłowca.

 

Dron pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy, niekoniecznie musimy być wysoko. Coptery znajdują zastosowanie w filmowaniu zlotów samochodów, motocykli, a najefektowniejsze są rajdy terenowe, gdzie niemożliwe jest inne śledzenie  uczestników, zjazdy na rowerach, nartach, czy pokazy skoków.

 

Z drugiej strony, równie dobrze możemy pokazać plażę znad wody, czy rzekę wzdłuż jej biegu. Wcale nie musimy być wysoko, a możemy pokazać miejsca, do których do chwili obecnej ciężko było zajrzeć.

 

Ogranicza nas tylko wyobraźnia, no i niestety pogoda, ale miejmy nadzieję, że kiedyś będziemy mogli filmować z powietrza nawet podczas obfitego śniegu, czy deszczu, uzyskując być może dużo ciekawsze efekty.

 

Niestety, póki co jesteśmy ograniczeni do kilkunastu minut lotu ze względu na pojemność baterii.

 

Co ciekawe, obecnie Google buduje swojego własnego drona. Również Amazon rozpoczął budowę swojego drona, który w przyszłości będzie dostarczał przesyłki do klienta.

  

 

Przepisy i zdrowy rozsadek

 

Pamiętaj, że zajmując się lataniem copterami, dronami i wszelkimi innymi środkami jako amator, czy pasjonat (niekomercyjnie), nie musisz mieć żadnych uprawnień (przynajmniej na dzień pisania tej treści).

 

Jeżeli latasz i filmujesz, czyli świadczysz usługi zarobkowo, komercyjnie, musisz mieć odpowiednie przeszkolenie, jak również oficjalną licencję na wykonywanie danych prac. Bo jeżeli chcę dla samego siebie, tylko dlatego, że mam taki kaprys, czy pomysł, z lotu ptaka nagrać Pałac Kultury, to mogę to zrobić, ale jeżeli chcę go nagrać i udostępnić w sieci to… zarabiam czy nie zarabiam? A jeżeli prowadzę firmę, a latam dla przyjemności? Trochę to dziwne i kontrowersyjne, ale na dzień dzisiejszy możemy to tylko zaakceptować. Jednym słowem – mało precyzyjne te przepisy, ale i nowy produkt, więc nie ma co się dziwić.

 

Jednego możemy być pewni – jeżeli już ktoś to zaostrzy, to będzie to bardzo drogie hobby, choć licencja już i dziś kosztuje prawie tyle, co tańszy używany qwadrokopter.

 

Nasza rada dla wszystkich: Zawsze uważajmy i bądźmy skupieni na tym co robimy i gdzie to robimy. Raz, że możemy stracić nasz copter za kilka lub kilkanaście tysięcy zł. Dwa, że dodatkowo możemy uszkodzić czyjeś mienie w przypadku upadku, np. na samochód. Nie mówiąc już o wpadnięciu takiego drona w tłum ludzi.

 

Dlatego jeżeli nie mamy na tyle obycia, latajmy w bezpiecznych odległościach od skupisk ludzkich. Z resztą wypadki zdarzają się nawet najlepszym, dlatego jeżeli dużo nagrywamy z powietrza, to może lepiej wykupmy oc i bądźmy spokojniejsi.

 

Nie chcemy tu poruszać zagadnienia prywatności, więc powiemy krótko – jeżeli chcemy, aby szanowano naszą prywatność, szanujmy prywatność innych.

 

W kwestiach cywilno prawnych oraz dotyczących wszelkiego rodzaju pozwoleń stosuj zasadę: nie wiesz-zapytaj. Nie jesteś pewien czy w danym miejscu można latać i filmować – upewnij się .

 

  

 

Amatorsko, czy profesjonalnie – zawsze z  pasją!

 

Naszym zamiarem jest skupienie wszystkich filmów i zdjęć, zarówno amatorskich, jak i tych w pełni profesjonalnych. Chcemy zebrać w jednym miejscu wszystkich miłośników filmowania z powietrza.

 

Chcemy wszystkie zdjęcia i filmy połączyć w jedną całość. Wierzymy, że da się to zrobić, tak samo jak da się połączyć fotografię amatorską z profesjonalną, gdzie jedni drugim nie raz są w stanie dużo podpowiedzieć. Czasami nawet amator błyśnie nowym spojrzeniem, na które profesjonalista podchodząc z rutyną, w życiu by nie wpadł.

 

 

Polska jako kraj przodujący

 

Jak niedawno się okazało, jesteśmy w ścisłej czołówce zarówno w pracach nad dronami, jak i w tworzeniu nowych rozwiązań i oprogramowania .Mimo tylu mądrych głów na świecie, sami radzimy sobie z technologiami i świetnie je przyswajamy.

 

 

Nie tylko sławne jest piękne

 

Powstają portale, które przedstawiają Polskę z lotu ptaka, a raczej Polskę z drona . My uważamy, że jest tyle pięknych miejsc w Polsce, że nawet gdybyśmy chcieli sfilmować wszystko, brakłoby nam czasu . Poza tym, to Wy wiecie, co u Was w okolicy jest godnego zobaczenia. Może mieszkasz obok (co się zdarza bardzo często) miejsca, które nabiera uroku w wybranych porach roku, miesiącach, czy nawet godzinach.

 

Dlatego pokaż nam, podziel się swoim filmem, zdjęciami – pokaż swój świat z lotu ptaka. Świat z drona często wygląda naprawdę zupełnie inaczej i pozwala zobaczyć coś z innej perspektywy.

 

Najlepsze zdjęcie to przecież zdjęcie orła w locie, który przelatuje obok drona  -tego się nie da wyreżyserować to tzw. fart, czy szczęście, bycie w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie.

 

Aby utrzymać ład i aby każdy mógł znaleźć to, czego szuka – od przepięknych scen do typowych wpadek – wprowadziliśmy kategorie, jak i podział tematyczny.

 

Nie masz drona, a uważasz, że jakieś miejsce warte jest pokazania? Powiedz nam o tym!

 

I pamiętaj: aby pokazać ciekawy film wcale nie musisz mieszkać ani w wielkim mieście, ani nad wielkim kanionem. Teraz ogranicza nas już tylko wyobraźnia.

 

 

 

Otwarci na potrzeby i sugestie

 

Jest to portal stworzony z pasji dla ludzi z pasją, dlatego też jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje. Chętnie zapoznamy się z Twoją ofertą!


Mamy mnóstwo pomysłów, które sukcesywnie będziemy wdrażać. Za chwilę  wystartujemy z pierwszym konkursem.


Filmowanie z drona to jedno, a obróbka filmiku to drugie. Dlatego chcemy być zarówno dla jednych, jak i drugich. Jeśli masz filmik, ale nie umiesz go obrobić, wrzuć w takiej postaci jak jest i pochwal się innym.


Jesteś profesjonalistą i filmujesz z dronaPochwal się  swoimi osiągnięciami!


Poszukujemy firm chętnych podjąć współpracę. Jeśli jesteś zainteresowany – napisz do nas!


 

 
Kontakt

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami - abcrcreklama@gmail.com

Captcha

Losowo wybrane

Piękne widoki

Amatorskie

Dodano: 15-11-2014

Komentarzy: 0

Głosów: 3

ZOBACZ

Piękne widoki

Świnoujście - port - plaża - zachód słońca - dron

Filmy amatorskie

Dodano: 30-09-2015

Komentarzy: 1

Głosów: 0

ZOBACZ

Świnoujście - port - plaża -...

mountain bike in drone

Amatorskie

Dodano: 04-11-2015

Komentarzy: 1

Głosów: 2

ZOBACZ

mountain bike in drone

Dron z camerą gopro i aplicacja wifi

Amatorskie

Dodano: 28-12-2014

Komentarzy: 0

Głosów: 0

ZOBACZ

Dron z camerą gopro i...

Motopark Koszalin DriftOpen 2015 Dron

Amatorskie

Dodano: 30-09-2015

Komentarzy: 0

Głosów: 0

ZOBACZ

Motopark Koszalin DriftOpen...

Warszawa z drona nocą

Amatorskie

Dodano: 08-01-2016

Komentarzy: 2

Głosów: 7

ZOBACZ

Warszawa z drona nocą

drone in france

Amatorskie

Dodano: 12-11-2016

Komentarzy: 0

Głosów: 2

ZOBACZ

drone in france

DRON nad LUBLINEM nocą , PHANTOM2 + gopro4

Amatorskie

Dodano: 28-12-2014

Komentarzy: 1

Głosów: 4

ZOBACZ

DRON nad LUBLINEM nocą ,...

Zamek w Gołuchowie (województwo wielkopolskie)

Amatorskie

Dodano: 20-01-2016

Komentarzy: 0

Głosów: 3

ZOBACZ

Zamek w Gołuchowie...

Mapa obiektów

Mapa obiektów
abc-rc.pl

Najlepsze

DRON Sandomierz z lotu ptaka

Amatorskie

Dodano: 28-12-2014

Komentarzy: 0

Głosów: 24

ZOBACZ

DRON Sandomierz z lotu ptaka

Zawody Balonowe

Filmy - zawodowcy

Dodano: 24-11-2014

Komentarzy: 1

Głosów: 16

ZOBACZ

Zawody Balonowe

Гнев

Amatorskie

Dodano: 19-11-2014

Komentarzy: 1

Głosów: 12

ZOBACZ

Гнев

fpv

Amatorskie

Dodano: 25-11-2014

Komentarzy: 1

Głosów: 12

ZOBACZ

fpv

dream your life

Amatorskie

Dodano: 15-11-2014

Komentarzy: 0

Głosów: 11

ZOBACZ

dream your life

Statystyki

Obrazków i filmów:101
W poczekalni:1
Komentarzy:22
Głosów:360
Kategorii:4
Tagów:301
Uzytkowników:24
Facebook